Godziny otwarcia: wt-pt: 12.00-18.00 | sob-nd: 12.00-16.00 | pon: nieczynne

W pracowni Michaela Willmanna. Barokowe opactwo cystersów w Lubiążu. – 24. Festiwal Nauki

Wykład prowadzi dr Ewa Korpysz

Wstęp wolny

Uczestnicy spotkanie będą proszeni o wpisanie się na listę uczestników i podanie kontaktu na wypadek zakażenia COVID 19. Podanie danych jest niezbędne aby mogli Państwo wziąć udział w spotkaniu. Administratorem Państwa danych osobowych jest Uniwersytet Warszawski. Dane przechowywane będą wyłącznie w formie papierowej przez okres 1 miesiąca.

Michael Willmann, zwany Śląskim Rembrandtem, należy do najwybitniejszych niemieckich malarzy okresu baroku działających na obszarze Dolnego Śląska. Pochodził z Królewca, ale żył i tworzył w Lubiążu, gdzie znajdowało się jedno z największych i najwspanialszych opactw cysterskich w Europie. Gotycki pierwotnie klasztor, składający się z ogromnego kościoła, zabudowań konwentualnych i obiektów gospodarczych został z rozmachem przebudowany w epoce późnego baroku, (pocz. XVIII w). Zyskując wygląd wielkiej rezydencji, w której bogato kształtowana architektura, malarstwo i rzeźba nierozerwalnie łączą się ze sobą w jednym dziele sztuki. Nad wystrojem pracował zespół wybitnych artystów, w tym Willmann, w którego klasztornej pracowni powstawały gigantyczne sceny figuralne ze świętymi. Zawisły one w długiej nawie opackiego kościoła dopełniając wystroju wnętrza.

Zawirowania historyczne spowodowały, że Lubiąż od lat przechodzi powolną renowację a monumentalne prace malarskie Michaela Willmanna można znaleźć w wielu warszawskich kościołach, w muzeach zaś wiele innych wspaniałych dzieł Śląskiego Rembrandta.

W do 4 X 2020 można oglądać prace Michaela Willmanna we Wrocławiu w Pawilonie Czterech Kopuł (Muzeum Narodowe we Wrocławiu) a na jesieni Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu planuje otwarcie wystawy poświęconej temu artyście w siedzibie MAW na Dziekanii w Warszawie.

  • 23 września 2020 16:30 - 17:30
  • 16:30 - 17:30
Facebook
YouTube