Archiwum wystaw
-
Alexander Adams. Od ruin do Odkupienia / From Ruin to Redemption
Wystawa prac Alexandra Adamsa Od ruin do Odkupienia/ From Ruin to Redemption zawiera obrazy nawiązujące do akademickiego religijnego malarstwa XIX wieku. Zainspirowały je zachowane fotografie przygotowawcze…
-
PRAWDA I WOLNOŚĆ. KSIĄDZ JERZY POPIEŁUSZKO
40. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana archidiecezji warszawskiej, zamordowanego w październiku 1984 r stała się okazją dla zorganizowania wystawy w Muzeum Archidiecezji…
-
Między obrazami. Malarstwo Beaty Stankiewicz
„Między obrazami” to wystawa malarstwa 17 obrazów Beaty Stankiewicz. Wystawa prezentuje twórczość krakowskiej malarski realizowaną w ostatnich latach. Obrazy ukazują wnętrza pomieszczeń, świątyń, postacie ludzkie…
-
KOLOR I MROK. Marianna Oklejak – kolaże i skrawki
19.05.2024, g. 14-16 zapraszamy na finisaż wystawy oraz koncert wybitnej klawikordzistki Marii Ederman Czy sztuka dzisiejsza może uczynić człowieka lepszym? Oglądając prace Marianny Oklejak można…
-
PO NITCE DO ŚWIĘTOŚCI. Wystawa dzierganych ilustracji Anny Salamon dla dzieci i dorosłych
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z wydawnictwem Świetlik przygotowało specjalną wystawę – dla dzieci i dorosłych – przedstawiającą dziergane ilustracje Anny Salamon. Bohaterami prezentowanych prac…
-
MALCZEWSKI. Wizja Ezechiela
OSTATNI TYDZIEŃ WYSTAWY!!! Zapraszamy także w sobotę, 6 stycznia 2024 od 12:00 do 16:oo Wystawa czynna do 7 stycznia! Od 7 października 2023 r. do…
-
Łukasz Krupski „KATEDRA”
Od 17 marca do 17 wrześnie 2023 w holu Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentujemy rzeźbę Łukasza Krupskiego Katedra … moja Pieta, moja Pusta Pieta przedstawia Maryję…
-
Anna Ryś-Rzepińska
Czy to tylko koloryzm? To wystawa retrospektywna krakowskiej malarki Anny Ryś-Rzepińskiej. Prezentujemy ponad 30 obrazów wybranych z całego dorobku artystycznego malarki, wśród których dominują pejzaże,…
-
Spotkanie ze Zmartwychwstałym – wystawa ikon współczesnych
Zapraszamy na „Spotkanie z Zmartwychwstałym” który przychodzi zawsze, niezależnie od miejsca i okoliczności, aby się spotkań z nami. Wydaje się, że najlepszym okresem rozważania tajemnicy…
-
Księga Stanu Rycerskiego
Wystawa „Księga Stanu Rycerskiego” jest próbą pokazania niezmiennej aktualności ideałów rycerskich, jakie przedstawił w swoim dziele pod tym tytułem Rajmund Lull (ok. 1232 - ok.…
-
Beksiński – fotografie z kolekcji prywatnej
Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) kojarzy się przede wszystkim z obrazami olejnymi, tymczasem jego działalność artystyczna wybiegała daleko poza malarstwo. Był inżynierem, architektem, rzeźbiarzem, fotografikiem, rysownikiem, grafikiem…
-
Święte Ikony Kijowa i Czernihowa
Wystawa przedłużona do 16 kwietnia 2023. Wystawa Święte Ikony Kijowa i Czernihowa ma na celu ukazanie dorobku kultury Kościoła Wschodniego, który jest mało znany i…
-
PIOTR KUSCH – DWA STOŁY – TECHNE ARS SACRUM
Jeden stół laicki, drugi święty. Trzem słowom w podtytule – téchne, ars, sacrum – odpowiadają trzy sekwencje wystawy i jedno przesłanie – droga przedmiotu artystycznego…
-
Garaże i inne pejzaże zimowe. Obrazy Krzysztofa Klimka
Wystawa 14 pejzaży krakowskiego artysty Krzysztofa Klimka, to propozycja obcowania z zimą z całym jej pięknem, kolorem bieli i brunatnej szarości roztopów, złota zachodzącego słońca,…
-
SPOTKANIE CZASÓW Janusz Bogucki – rysunek, gwasz; Michał Bogucki – malarstwo
WYSTAWA PRZEDŁUŻONA DO 15 STYCZNIA! Wystawa SPOTKANIE CZASÓW jest artystycznym spotkaniem dwóch osobowości, które odegrały znaczącą rolę w sztuce polskiej po 1945 roku, ojca –…
-
Radość życia Stanisława Koguciuka
Oprowadzanie po wystawie: 29.10.2022 g. 13.00 Wystawa Radość życia Stanisława Koguciuka jest pierwszą prezentacją obrazów artysty z Pławanic w Warszawie. W malowanych farbami olejnymi na…
-
DÜRER : ŻYWOT MARYI, WIELKA PASJA, APOKALIPSA
W zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajduje się bezcenne dzieło – trzy cykle drzeworytów Albrechta Dürera: Żywot Maryi, Wielka Pasja i Apokalipsa. Drzeworyty zostały wydane w…
-
RODZINNA WALIZKA zeNony cyplik-olejniczak
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentuje pracę Rodzinna walizka zeNony cyplik-olejniczak Tytułowa walizka oklejona jest kolorowymi nalepkami i przewiązana ludzkimi…
-
GŁĘBIA. Ola Krawczenko
Tytuł wystawy „GŁĘBIA” nawiązuje do zanurzenia się w tradycji, do czerpania sił i inspiracji ze źródła jakie bije od stworzenia świata. Rodzi ono zrozumienie, czym…
-
Tylko nie udawaj… obrazy i ekfrazy
Wystawa, która przełamuje konwencje i zaprasza do intymnego dialogu ze słowem i obrazem. Wystawa otwarta do 15 czerwca 2022 (środa). Ponad czterdzieści dzieł malarstwa polskiego…
-
GŁÓD. Obrazy Marcina Kędzierskiego
Po latach nudnego racjonalizmu, pretensjonalnej bylejakości i obowiązkowej zabawy, czuję w moim życiu głód. Głód pokornej wiary. Obrazy Marcina Kędzierskiego są malarskim zapisem obserwacji…
-
PIEŚŃ NAD PIEŚNIAMI- wystawy ikon współczesnych
Pierwsza wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w roku 2022 to wystawy ikon współczesnych, które powstały we wrześniu 2021 r. w trakcie XIII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów.…
-
TRWOGA – Ostap Łoziński
https://youtu.be/yE6Ta_lIon0 24 lutego na Ukrainę i świat spadła trwoga… Wartości cywilizacji europejskiej zostały jeszcze raz poddane próbie. Prezentując pracę ukraińskiego artysty Ostapa Łozińskiego chcemy zadać…
-
Św. Augustyn w celi – kwatera poliptyku z Füssen
Św. Augustyn w celi – kwatera poliptyku z Füssen Obraz przypisany Witowi Stwoszowi i jego warsztatowi przez Ernsta Buchnera Św. Augustyn w celi – obraz…
-
Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny
Celem wystawy „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” jest przede wszystkim przybliżenie postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w przeddzień jego beatyfikacji. Wystawa została…
-
Zanurzony w Pięknie
Wystawa ZANURZONY W PIĘKNIE poświęcona jest osobie i twórczości o. Efrema Marii z Kcyni, kapłana, patrioty, rzeźbiarza, malarza i grafika. 4 grudnia 2020 roku minęło…
-
Pejzaż Ojczysty. Malarstwo Czesława Rzepińskiego
Tytułowy „Pejzaż Ojczysty” to nie tylko krajobraz ukazujący zakątki naszego kraju. To także człowiek z tymi miejscami związany, to jego środowisko, otoczenie – dom, pokój,…
-
Kobiety z pastorałami
Wystawa: 14.05-20.06.2021 XVIII i XIX w. portrety ksień PP Benedyktynek ormiańskich ze Lwowa - 7 obrazów po gruntownej konserwacji, 4 wizerunki ksień będące w trakcie…
-
Willmann encore. Męczeństwa apostołów
Warszawska wystawa monograficzna Michaela Leopolda Willmanna (1630 – 1706) to pierwsze takie przedsięwzięcie w stolicy i wyjątkowa okazja do podziwiana dzieł światowej klasy artysty okresu…
-
Willmann. Opus minor
Wystawy prac Michaela Leopolda Willmanna pt. Willmann. Opus minor, jest nawiązaniem do wrocławskiej wystawy Willmann. Opus magnum (2019-2020). Warszawski Opus minor – to prezentacja dzieł…
-
LANDSCAPES Przestrzeń wewnętrzna
Prezentowane na wystawie obrazy Andrzeja Fydrycha odnoszą się do pejzażu. Jest to przestrzeń wyobrażona, jedynie horyzontalna kompozycja może kojarzyć się z tradycyjnym tematem malarskim. Większości…
-
Słowo stało się Ciałem
Film z otwarcia wystawy https://youtu.be/E9vqNRkh1BU Na wystawie prezentujemy ok 50 ikon artystów, którzy spotkali się na XII Międzynarodowych Warsztatach Ikonopisów w Nowicy. We wrześniu…
-
Jej siła w Maryi. 100 lecie urodzin Marii Okońskiej
Wystawa została przygotowana przez Instytut Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z okazji 100 rocznicy urodzin założycielki Instytutu. Miejsce ekspozycji nie jest przypadkowe, bo tutaj - w…
-
Zbliż się. Siła i kruchość się spotykają. Ikony Pauliny Krajewskiej
Spotkanie Siły i Bożej Mocy z naszą ludzką słabością, z naszą małością, z naszym dystansem, z naszym lękiem i przerażaniem… Spotkanie Słowa i milczenia, spotkanie…
-
Życie ZaDane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II.
(…) Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki. Jan Paweł II Rok świętego Jana Pawła II, ustanowiony…
-
Cerkwie na łemkowszczyźnie. Rysunki Aleksandra Chylaka
W okresie wakacyjnym zapraszamy na wystawę rysunków Aleksandra Chylaka, które przeniosą nas na wschodnio – południowe tereny kraju, na łemkowszczyznę. Aleksander Chylak, z wykształcenia architekt…
-
PSALMY – wystaw współczesnych ikon
Od 1 lutego w Muzeum na Dziekanii można oglądać prace artystów powstałe w trakcie XI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy. Wrześniowy warsztatom towarzyszyły PSALMY. Ta…
-
MIT KULT WIARA
Wystawa czasowa trójki profesorów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: Huberta Borysa, Zdzisławy Ludwiniak i Piotra Siwczuka. W momencie, gdy człowiek zaczął myśleć abstrakcyjnie, narodził się…
-
Jerzy Tchórzewski. Inne spojrzenie. Prace z kolekcji prywatnych
Inne spojrzenie - poruszające perspektywa na zagadnienia ciała i ducha w interpretacji wybitnego artysty. W Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury oraz w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej…
-
Janusz Lewandowski. WIDNOKRĘGI
Twórczość Lewandowskiego nosi silne znamiona inspiracji polską sztuką symbolizmu i ekspresjonizmu, jednak znaczeniowo i kompozycyjnie odbiega od typowych dla nich konwencji. W monotonnych przestrzeniach mazowieckich…
-
Gustaw Zemła. Rzeźba
Wystawa prezentuje rzeźby Gustawa Zemły, które w tym roku (2019) trafiły jako depozyt do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Jest to skromny zaledwie wybór prac o charakterze…
-
Alfons Karny. Oblicza
W 30.rocznicę śmierci Alfonsa Karnego Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, będące w posiadaniu bogatego zbioru dzieł Artysty przypomina jego twórczość, niejako zapraszając widza do magazynów muzealnych. Znajdziemy…
-
„LUX IN TENEBRIS LUCET”
„LUX IN TENEBRIS LUCET” Męczeństwo biskupa Władysława Gorala Wystawa w 20 rocznicę beatyfikacji w gronie 108 Męczenników lat II wojny światowej 80 rocznica aresztowania bł.…
-
Ślady Powstania 1944
Ślady Powstania 1944 Traces of the Warsaw Uprising of 1944 Niewielka wystawa przedmiotów z Powstania Warszawskiego oraz świadectw pamięci o II Wojnie Światowej. Zestawione trzy…
-
APOKALIPSA: Dürer – Lebenstein – Majka
Wystawa prezentuje trzy cykle ilustracji do Apokalipsy św. Jana, stworzone przez Albrechta Dürera (1496-1498), Jana Lebensteina (1985) i Artura Majkę (2018-2019). Zestawienie tych trzech serii,…
-
NOWOSIELSKI: MALARZ – FILOZOF – TEOLOG
Wystawa prezentuje projekty i szkice sakralne autorstwa Jerzego Nowosielskiego z okresu 1940–1998. Są pośród nich koncepcje, które doczekały się realizacji, jak również te, do urzeczywistnienia…
-
TEMPUS FUGIT
W roku 2019 mija 300 lat, od powstania wyjątkowej grupy kościołów wokół Broumowa. Na przestrzeni niecałych 30 lat pierwszej połowy XVIII wieku, na niewielkim terenie…
-
Pisanie Ikon
PISANIE IKON - ta wystawa jest okazją do spojrzenia na ikonę, jako dzieło sztuki, pracę konserwatora, która łączy ogromną wiedzę i kunszt oraz na ikonę,…
-
Anima MEA
Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda wasza dusza? Dokąd zmierza, skąd pochodzi? Jaki kształt przybiera? Na te pytania starali się odpowiedzieć twórcy, których prace –…
-
„Niebieska Trumna” Marek Jaromski – Grafika, Ernest Bryll – Słowa
Tytułowa trumna, wykonana w zakładzie stolarskim na wymiar artysty, pokryta została gęstą siecią wzorów graficznych symbolizujących duchowy wymiar życia oraz perspektywę chrześcijańskiego odkupienia i zmartwychwstania.…
-
Bogu i Ojczyźnie. Kościół w służbie Niepodległej
WYSTAWA PRZEDŁUŻONA DO 10 MARCA! Wystawa „Bogu i Ojczyźnie” zaprezentuje sylwetki i dokonania przede wszystkim osób duchownych, którzy przyczynili się do kształtowania świadomości patriotycznej i niepodległościowej…
-
CZAS ŚMIERCI / CZAS ŻYCIA
Wystawa prezentuje prace, które powstały w trakcie X Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów, we wrześniu 2018 r., w Nowicy. W dwutygodniowym plenerze wzięło udział 40 malarzy z…
-
IZOKEFALIE i inne obrazy
Wystawa obrazów Uli Łojko-Smogorzewskiej W 2011 roku ukończyła z Wyróżnieniem Rektorskim Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Prof. Mariana Czapli. Aneksy specjalizacyjne…
-
MAW: wczoraj – dziś – jutro
Zapraszamy na wystawę czasową "MAW: wczoraj - dziś - jutro". Przygotowaliśmy ją z okazji 80 rocznicy otwarcia Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, które miało miejsce 14 września…
-
BEKSIŃSKI – In hoc signo vinces
Wystawa czynna od 20 maja do 30 września 2018 roku. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na wystawę prac Zdzisława Beksińskiego: "BEKSIŃSKI - In hoc signo vinces"…
-
W cieniu Krzyża – W blasku Zmartwychwstania. Stulecie urodzin Marii Hiszpańskiej-Neumann
W wigilię setnych urodzin wybitnej polskiej artystki Marii Hiszpańskiej-Neumann w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostałóa otwarta monograficzna wystawa prac z kolekcji rodziny, oraz wybranych dzieł ze zbiorów MAW. Jest to wydarzenie wyjątkowe,…
-
Epitafium dla Wyklętych
Epitafium dla Wyklętych Asamblaż: Słowo, Symbol, Pamięć Na początku było słowo, potem powstał symbol. Każda epoka ma swoją historię. Zapamiętane, przerobione przez rozum, z natchnieniem…
-
Czapski dzisiaj. Malarstwo i rysunek. Prace artysty ze zbiorów MAW
Po 31 latach od pierwszej wystawy Józefa Czapskiego w murach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zapraszamy ponownie na prezentację prac artysty. Tym razem w nowych miejscu, w nowej siedzibie i nowej aranżacji. Pierwsza wystawa…
-
Kapliczki, Krzyże i Figury Przydrożne
Od 10 do 26 listopada w MAW można oglądać wybrane prace, biorące udział w konkursie "W różańcu róża ukryta rozkwita" Kapliczki, Krzyże i Figury Przydrożne…
-
Złote Ogniwa. Dwie katedry, dwa narody.
Warszawa - Trondheim, Polska - Norwegia. Wspólne korzenie chrześcijańskie, dzieje katedr i ich znaczenie w budowaniu tożsamości i jedności narodu... Wystawa czasowa do 31 października…
-
Święta Seraficka, Wybitne Życie – 400. rocznica śmierci Św. Róży z Limy
Święta Seraficka, Wybitne Życie - 400. rocznica śmierci Św. Róży z Limy Św. Róża z Limy, pierwsza Święta Ameryki, urodziła się w 1586 r., w…
-
SZTUKA KRZYŻA. KRZYŻ W SZTUCE
Wystawa podejmuje zagadnienie wykorzystania motywu krzyża w sztuce od starożytności po dzień dzisiejszy. Znak ten – powstały z dwóch przecinających się pod kątem prostym linii…
-
Kredkami do nieba
Prace wykonane różnymi technikami, wystawione są na sztalugach w holu Muzeum na parterze. To, co łączy wszystkie prezentowane dzieła to wiek wykonawców (5–10 lat) oraz tematyka…
-
Szukam o Panie Twojego Oblicza (Ps. 27) Ikona a dialog polsko–ukraiński
Wystawa przedłużona do 26 lutego 2017 r. Od 3 grudnia 2016 r. można oglądać wystawę czasową, na której prezentowane są prace polskich i ukraińskich artystów. Wystawa…
-
Na szlaku Tysiąclecia z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim
Wystawa z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski oraz 50. rocznicy Milenijnego Aktu Oddania Polski Matce Bożej. Wystawa obrazuje drogę narodu polskiego, który, odchodząc od czasów, wierzeń…
-
Wrota Miłosierdzia
Wystawa prac profesora Gustawa Zemły czerwiec–październik 2016r. Wystawa zorganizowana podczas obchodzonego w Kościele Katolickim Roku Miłosierdzia. Ekspozycja obejmowała cztery cykle płaskorzeźb prof. Gustawa Zemły (66 szt.)…